روان طب
مطالب روانشناسي

 

احساس لذت، نوعي خوشحالي و شادي است كه در لحظه كنوني و يا در قدرداني از آنچه اتفاق افتاده پيش مي‌آيد. اين احساس غالباً زودگذر است و مي‌تواند شما را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. اگر هم بخواهيد كه وجود لذت را در درون خود تحليل كنيد كم‌كم شاهد از بين رفتن آن خواهيد شد. اين نوع از احساس خوشحالي را مي‌توان با كسب نگرشي درست و منطقي در بسياري از مواقع و شرايط زندگي، مجدداً دريافت نمود.

آسان‌ترين راه براي پيدا كردن احساس لذت آن است كه به دنبال فعاليت‌هايي برويد كه در نتيجه آن‌ها لذت تمام وجود شما را خواهد گرفت. انجام كار‌هايي از جمله يوگا، موسيقي، پياده‌روي و... نيز مي‌توانند سطوحي ساده و ابتدايي از احساس لذت را شكل دهند.

 

هيجان

آيا خوشحالي انواع مختلفي دارد؟

درست است كه درك احساس هيجان طولاني‌تر از لذت است، اما اين نوع از شادي نيز زودگذر است. با اين حال مي‌تواند به عنوان عاملي انگيزشي عمل كند و شما را در مسير جديدي هدايت نمايد. براي مثال احساس هيجان مي‌تواند موجب شود كه به دنبال شغلي جديدتر و موفقيت‌آميزتر باشيد.

احساس هيجان باعث مي‌شود كه به جاي اضطراب و عصبانيت، شكلي متفاوت‌تر از شادي را تجربه كنيد و در واقع احساس انرژي بالقوه‌اي را به سمت فعاليتي سازنده هدايت نماييد. درك احساس هيجان مي‌تواند فعاليت و موفقيت‌هاي به‌دست‌آمده را نيز افزايش دهد.

قدرشناسي

اگر بر روي اين جنس از شادي نيز تمركز كنيد در خواهيد يافت كه رفته‌رفته كمرنگ‌تر مي‌شود. تحقيقات نشان مي‌دهد افرادي كه به طور مرتب احساس قدرداني را در وجود خود حس مي‌كنند نسبت به ساير افراد شادتر و سالم‌تر زندگي مي‌كنند. احساس قدرداني به شما كمك مي‌كند كه شخصيت خود را به شكل ساده‌اي پرورش دهيد. با اين احساس، محبت در درون شما افزايش پيدا مي‌كند و احتمال بروز افسردگي نيز به حداقل مي‌رسد. شايد به نظر ساده بيايد، اما تجربه احساس قدرشناسي مي‌تواند بار‌ها و بار‌ها در وجود شما رخنه كرده و مجدداً به آن بازگردد.

افتخار

آيا خوشحالي انواع مختلفي دارد؟

در حالي كه خودبيني و غرور مي‌توانند ويژگي‌هايي منفي به شمار آيند احساس افتخار در وجود افراد نوعي از احساس خوشحالي شناخته مي‌شود. اين احساس مي‌تواند به شما كمك كند تا تبديل به انسان بهتري شويد. احساس افتخار به خانواده، خانه، طرز فكر، زندگي و... باعث مي‌شود كه احساس قدرداني بيشتري در وجودتان شكل بگيرد و شكرگزاري را پيش بگيريد.

شما مي‌توانيد با نوشتن و يادداشت كردن موفقيت‌ها و دستاورد‌هاي خود در يك دفتر شخصي اين احساس افتخار نسبت به خودتان را رفته‌رفته افزايش دهيد و بابت آن نيز شكرگزار باشيد. احساس افتخار به معناي لاف زدن و اغراق كردن نيست، بلكه تنها باعث مي‌شود كه به صورتي واقع‌بينانه از داشته‌هاي خود خوشحال باشيد و به آن‌ها بباليد.

خوش‌بيني

مطالعات نشان مي‌دهد كه تأثيرات ناشي از احساس خوش‌بيني مي‌تواند در مدت زمان بيشتر و طولاني‌تري برايتان باقي بماند. اين نوع از خوشحالي اگر مورد تمركز و دقت قرار بگيرد از بين كه نمي‌رود هيچ، مي‌تواند به مرور زمان بيشتر رشد كند.
اين احساس به شما كمك مي‌كند كه از داشتن تمامي شرايط موجود در زندگي‌تان قدردان و شكرگزار باشيد و در نتيجه به خود افتخار كنيد. علاوه بر اين احساس خوش‌بيني در وجود شما باعث مي‌شود كه به توانايي‌ها و تلاش‌هاي خود مطمئن باشيد و براي رسيدن به اهداف والايتان بيشتر و بيشتر تلاش كنيد.

افراد خوش‌بين در زمان مواجهه با نااميدي ترجيح مي‌دهند و تلاش مي‌كنند كه آن را به حداقل برسانند و در ازاي آن با تلاش بيشتر در دفعات بعدي نااميدي را در نتيجه تلاش‌هاي بيشتر خود به طور كلي از زندگي‌شان حذف كنند. اين افراد در زمان موفقيت تلاش مي‌كنند كه آن را به عنوان عنصري ثابت در زندگي‌شان حفظ نمايند و براي رسيدن به ساير موفقيت‌ها بيشتر و بيشتر تلاش كنند.

رضايت

آيا خوشحالي انواع مختلفي دارد؟

احساس رضايت در محتوا به معناي خوشحالي شما از آن چيزي است كه در زندگي‌تان داريد. افرادي كه اين احساس را در درون خود حفظ مي‌كنند در صورت بروز مشكلاتي از جمله نااميدي در زندگي‌شان از آنچه همچنان در زندگي دارند خوشحال هستند و احساس خوشبختي مي‌كنند.

تمركز بر روي اين نوع از احساس خوشحالي باعث مي‌شود كه حس رضايت در وجود شما افزايش پيدا كند و علاوه بر اين رفته‌رفته شايستگي و توانايي‌تان نيز بيشتر شود. شما با درك احساس رضايت دائماً در پي آن خواهيد بود كه بر روي فعاليت‌هاي خود تمركز داشته باشيد و آن‌ها را با روشي عالي به سوي نتيجه‌اي فوق‌العاده پيش ببريد.

عشق

معمولاً گفته مي‌شود كه درك احساس عشق و خوشبختي با يكديگر عجين شده‌اند، به طوري كه عشق مي‌تواند منبعي بي‌نهايت از شادي باشد و خوشبختي نيز شكل واضحي از عشق را به شما نشان دهد. تجربه و درك عشق واقعي در زندگي همه افراد امكان‌پذير است. درست است كه شايد در برخي از شرايط راحت نباشد، اما اين بدان معنا نيست كه بتوان زندگي‌اي شاد را بدون دركي از عشق پي برد.

تجربه عشق لزوماً به عنوان داشتن يك شريك زندگي نيست، بلكه شما مي‌توانيد با عشق به خانواده، حيوان خانگي، محيط زندگي، محل كار و... احساس خوشبختي را در زندگي خود حفظ كرده و آن را افزايش دهيد. اين نوع از خوشحالي و خوشبختي مي‌تواند بي‌پايان باشد و تا هميشه شما را شاد و شكرگزار نگه مي‌دارد.

حتي تجربه لحظاتي استرس‌زا در روابط نيز مي‌تواند در برخي از شرايط شما را به سمت خوشبختي و خوشحالي سوق دهد. تنها كافي است كه سعي كنيد روابط خود را سالم، حمايتي و رو به رشد نگه داريد و براي حفظ شادي‌اي بي‌پايان در زندگي‌تان بكوشيد.

منبع: verywellmind

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ دى ۱۳۹۸ ] [ ۰۴:۵۵:۵۱ ] [ طب روان ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب