كسب و كار آنلاين
مطالب روانشناسي

در فرهنگ ما، تعريف متداول و مرسوم از خانواده عبارت است از كنار هم بودن قانوني و شرعي زوجين در قالب رسمي ازدواج. ازدواج سفيد يكي از شيوه‌هاي زندگي مشترك است. در اين گونه از ازدواج اين كنار هم بودن در قالب پذيرفته‌شده رسمي و قانوني صورت نمي‌گيرد. در تعريفِ جزئي‌ترِ اين پديده گفته شده است كه ازدواج سفيد نوعي رابطه عاطفي ـ جنسي بين زن و مرد است بدون صيغه عقد نكاح. در اين شكل از زندگي مشترك هم‌زيستي با برعهده‌گرفتن تعهد قانوني همراه نيست. عناوين هم‌خانه (homemade)، هم‌باشي (cohabitation) يـا شريك زندگي (partner) و نظاير اينها هم به‌جاي ازدواج سفيد به كار مي‌رود.

 

تحليل اجتماعي پديده ازدواج سفيد

جامعه‌شناسان علل مختلفي را براي پديده ازدواج سفيد برشمرده‌اند. تأثيرپذيري از امكانات ارتباطي نوين، كاسته‌شدن از كاركرد و اهميت خانواده، دگرگوني معيارهاي ازدواج، ترس و سرخوردگي از ازدواج، تغيير نوع روابط بين‌فردي، مشكلات اقتصادي و عدم تمايل به مسئوليت پذيري و آثار تعهدبار آن ازجمله عواملي هستند كه در ظهور و بروز اين پديده نقش بسيار زياد داشته‌اند.

بر اساس يك تحقيق‌، انگيزه شخصي و موانع عرفي و هنجاري، بيش از ديگر عوامل، افراد را به اين سبك هم‌زيستي سوق مي‌دهند. از طرف ديگر، عدم پذيرش از سوي جامعه و خانواده، فقدان حمايت قانوني و پنهاني‌بودن رابطه در اغلب موارد ازجمله محدوديت‌هاي اين شيوه از زندگي است.

تحليل حقوقي ازدواج سفيد

تبعات قانوني ازدواج سفيد چيست؟

از منظر شرع و قانون، رابطه دو نفر در صورتي صحيح است كه طرفين شروط معمول براي اين كنار هم بودن را برآورده كرده باشند. همان طور كه در ماده ۱۰۶۲ قانون مدني ذكر شده است: «نكاح واقع مي‌شود به ايجاب و قبول به الفاظي كه صريحا دلالت بر قصد ازدواج نمايد». از اين منظر، ازدواج سفيد كه به‌موجب آن طرفين بدون قصد ازدواج باهم هستند وجاهت قانوني ندارد. بايد توجه داشت كه علي‌رغم اينكه ازدواج سفيد در قوانين ما صراحتا جرم‌انگاري نشده، ولي همان‌گونه كه اشاره شد مطابق با حقوق ما، زندگي دو نفر در كنار هم تنها در قالب عقد نكاح و طبق شروط پيش‌بيني‌شده در آن صحيح قلمداد مي‌شود. بنابراين، در ازدواج سفيد، درصورتي‌كه عدم وجود رابطه شرعي بين طرفين احراز شود، اين عمل ممكن است از مصاديق بعضي از جرايم تلقي شود. البته، بررسي اين موضوع نيازمند تفصيل بيشتر است كه در اين مقاله مجالي براي پرداختن به آن نيست. همچنين، احراز يا عدم احراز رابطه شرعي ميان اشخاص نيازمند تجسس در زندگي خصوصي آن‌‌ها است كه اين موضوع نيز مي‌تواند در بعضي موارد غيرشرعي و خلاف قانون قلمداد شود.

در اينجا بايد فرضي را هم بررسي كرد كه به زبان فقهي به نكاح معاطاتي معروف شده است. در اينجا زوجين به قصد ازدواج باهم هستند و ايجاب و قبول لفظي صورت نمي‌گيرد. صحيح يا باطل‌بودنِ نكاحِ معاطاتي يكي از مباحث موردبحث بين فقهاست و اكثريت آنها رأي به عدم جواز آن داده‌اند و فقط عده بسيار اندكي از فقهاي معاصر رأي به صحت آن داده‌اند. البته گروهي از فقهاي مخالف معتقدند كه عقل و سيره عقلا مؤيد نكاح معاطاتي است. علاوه بر اين، در آراي فقها شواهدي نيز وجود دارد كه مي‌توان آنها را به‌نحوي مصداق نكاح معاطاتي (ازجمله نكاح اخرس، نكاح كنيزان و صاحبانشان، نكاح زوجينِ هم‌زمان مسلمان‌شده و ساير مباحث) به حساب آورد.

نتيجه

بااين‌حال، باتوجه‌به اينكه خودِ پديده ازدواج سفيد به قصد و انگيزه دوري از مسئوليت‌ها و تعهداتِ همراه با ازدواج صورت مي‌گيرد، به نظر مي‌رسد، به اين شكل رايج در جامعه، با قصد ازدواج همراه نباشد و، بنابراين، در زمره نكاح معاطاتي هم قرار نمي‌گيرد. با اين اوصاف، تصميم گيري و قضاوت درمورد درست يا نادرست‌بودن آن، بيشتر از هر كسي، با فرد يا افرادي است كه، به‌دليلِ مسائل و دغدغه‌هاي زندگيِ روزمره و شخصيِ خود، اين شكل از رابطه و نحوه زندگي را براي گذران عمر خود برگزيده‌اند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ دى ۱۳۹۸ ] [ ۰۵:۳۴:۳۱ ] [ طب روان ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11
دیروز : 50
افراد آنلاین : 1
همه : 268
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب